automatyczna skrzynia biegów
Skrzynia automatyczna czy manualna
16 października 2020
Ładowanie samochodu elektrycznego
5/5 - (2 votes)

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne coraz mocniej odznaczają się na rynku światowym, stacje do ładowania samochodu możemy znaleźć teraz praktycznie w każdym większym mieście w Polsce oraz na często uczęszczanych trasach. Czy zakup elektrycznego samochodu ma sens? Oraz, co takiego mają w sobie samochody elektryczne, że cieszą się coraz większą popularnością? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

Ile to kosztuje?

Innym ważnym zagadnieniem dotyczącym ceny samochodu, są koszty związane z ładowaniem samochodu elektrycznego. Tutaj wszystko jest zależne od pojemności akumulatorów danego modelu. Za 1 kWh na stacjach ładowania GreenWay zapłacimy 2,69zł za ładowanie prądem stałym lub 1,69 zł za ładowanie prądem przemiennym, dodatkowo musimy się liczyć z opłatami postojowymi na takich stacjach. Auta elektryczne mają opinię tańszych od wersji benzynowych oraz diesla, ale czy na pewno tak jest? Ceny samochodów elektrycznych są dość wysokie, kupując nowe modele musimy liczyć się na wydatek od 100 tyś zł przy samochodach z niższej półki do nawet 300 przy modelu premium, np. Tesla model S. Ceny modeli używanych są odpowiednio niższe, należy natomiast pamiętać o tym, że baterie z biegiem czasu zaczynają się zużywać, a co za tym idzie przechowywać coraz mniej energii.
Koszt naładowania do pełna np.: Nissana Leafa to około 108zł, według producenta samochód na pełnym ładowaniu może przejechać około 270 km, z czego wynika, że przejechanie 100 km będzie nas kosztować około 30 - 40 zł wszystko zależy jakim trybem będziemy ładować samochód. Trochę inaczej sytuacja przedstawia się przy ładowaniu samochodu przez gniazdko w domu, gdzie za kWh zapłacimy 0,4 - 0,6 zł. W tym wypadku koszty związane z podróżowaniem są odpowiednio niższe, niestety ładowanie gniazdkiem 230 V będzie trwać dłużej niż przy stacjach szybkiego ładowania.

Jaki model wybrać?

Decydując się na elektryczny samochód, stajemy przed wyborem, jaki model wybrać? Wybór ten jest bardzo indywidualny, zależny od potrzeb konkretnego konsumenta. Najpopularniejsze z aut elektrycznych to: BMW i3, Nissan Leaf, MINI Countryman oraz Tesla model 3. Ostatni, wymieniony przeze mnie model to najpopularniejszy elektryk, o którym każdy już chyba zdążył usłyszeć. Tesla przoduje, jeżeli chodzi o możliwości samochodów elektrycznych. Posiada proste wnętrze oraz duży ekran na środku deski rozdzielczej. Auto posiada autopilota, łączy się z internetem i jest bardzo autonomiczne, potrafi samo parkować.

Czy warto?

Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika, dla kogoś, kto mało jeździ, nie robi dalekich dystansów, auto elektryczne może być ciekawą pozycją. Dla tych, którzy dużo czasu spędzają w samochodzie, korzystanie z elektryka może być kłopotliwe, natomiast na pewno można się do takiego trybu jazdy przyzwyczaić. Zdecydowanie na uwagę zasługuje Tesla, ponieważ wprowadzane przez nią innowację są ciekawe, a niektóre wizje aż za bardzo futurystyczne. Jednak jeśli się obawiasz dalej zakupu takiego auta, warto pomyśleć nad wynajmem aut elektrycznych jaki oferuje Nam wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Przykładem takiej wypożyczalni pojazdów jest Real Rent, a wypożyczenie samochodu odbywa się bez żadnych problemów.