automatyczna skrzynia biegów
Skrzynia automatyczna czy manualna
16 października 2020
Przygotowanie samochodu na daleką podróż
5/5 - (3 votes)

Przygotowanie samochodu na dalszą trasę

Wybierając się samochodem w trasę do zagranicznego kraju, a nawet do odległego miasta w Polsce, należy takie auto odpowiednio przygotować. Zabezpieczając się na wypadek niespodziewanej sytuacji, gdy samochód stanie nam na środku drogi lub będziemy mieć kolizję, gdy będziemy daleko od swojego miejsca zamieszkania, oszczędzimy sobie sporo nerwów.

Przegląd techniczny

Chyba najważniejszy punkt, gdy wybieramy się w trasę to przegląd techniczny. Należy dokładnie sprawdzić samochód, naprawić istniejące usterki, sprawdzić płyny i olej zobaczyć, w jakim stanie są opony oraz hamulce. Przygotowując samochód pod względem technicznym, zmniejszamy szansę na przykrą niespodziankę, związaną z zepsuciem się samochodu, gdy jesteśmy już daleko od domu. Znalezienie dobrego mechanika w obcym miejscu nie jest najłatwiejszym zadaniem, a na pewno czasochłonnym, dlatego wybierając się w dalszą podróż, warto sprawy związane z przeglądem załatwić zawczasu.

Co ze sobą zabrać?

Zaplanuj dokładnie podróż

W zależności od tego, gdzie się wybieramy, będziemy potrzebować trochę innym przedmiotów w samochodzie, absolutnym minimum jest to, czego wymagają przepisy w danym kraju. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić jakie zasady obowiązują miejscu, do którego jedziemy. Oprócz tego, co wymaga od nas prawo, warto wziąć ze sobą: linkę, kable do akumulatora, koło zapasowe, narzędzia potrzebne do szybkiego serwisu samochodu. Należy również wyposażyć swój samochód w ubezpieczenia OC/AC i w przypadku wyjazdu poza Unię Europejską w zieloną kartę.
Sprawdzenie przepisów, jakie obowiązują w zagranicznym kraju, może oszczędzić nam sporo kłopotów. Pomijając wymagane dodatkowe wyposażenie samochodu, warto znać zasady poruszania się po drodze miejscu, do którego jedziemy. Warto również przeanalizować trasę, którą będziemy jechać, sprawdzić gdzie znajdują się miejsca, w których możemy sobie zrobić przerwę, stacje benzynowe. Jeżeli posiadamy instalację gazową, należy dodatkowo zaopatrzyć się w przejściówki, których będziemy potrzebować przy tankowaniu.

Podsumowanie

Wybierając się w daleką podróż, niezależnie czy jedziemy do zagranicznego kraju, czy będziemy podróżować po Polsce warto szczegółowo przeanalizować nasz wyjazd. Przygotowując się do trasy, oszczędzimy sobie przykrych niespodzianek związanych z sytuacjami losowymi. W przypadku gdy nie mamy czasu wysyłać samochodu na przegląd techniczny, lub posiadamy za mały samochód, aby komfortowo pojechać w daleką trasę warto rozważyć wynajem samochodu. Należy również pamiętać o przerwach jeździe, gdy jesteśmy zmęczeni.